Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


Otwarte Mistrzostwa Szachowe 2019 MDK Puławy Wystawa "Wycinanka"

3 kwietnia 2019 r. o godz. 10.45 zapraszamy serdecznie do Galerii "Piwnica" Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach na wernisaż oraz pokaz warsztatu wycinanki uznanych twórczyń ludowych związanych z Puławami. Autorkami prac są Lilia Sola, Irena Frejowska i Joanna Nowakowska. Wystawę "Wycinanka" będzie można obejrzeć do 29 kwietnia 2019 r.
Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Posła na Sejm RP Krzysztofa Szulowskiego.
Opieka nad wystawą: A. Bachanek, H. Domański


Lilia Sola
Twórczyni ludowa w dziedzinie wycinanki, kwiatów z bibuły i zdobnictwa wnętrz. W 1979 r. została zweryfikowana do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie w dziedzinie wycinankarstwa.
Członek Klubu Twórców Ludowych w Puławach od 1974 r.Za swoją działalność twórczą oraz upowszechnianie sztuki ludowej została odznaczona Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Uhonorowana została również odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" i "Zasłużony dla Lubelszczyzny". W roku 1993 otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Sztuki. Posiada wiele dyplomów i nagród uzyskanych w konkursach sztuki ludowej. Prace Pani Lilii Soli znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego - Zamek w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Regionalnym w Puławach, Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Łodzi oraz w muzeach na Litwie i w Danii

Irena Frejowska
Należy do Klubu Twórców Ludowych w POK "Dom Chemika" od 1995 r. Miała wystawy indywidualne w Kurowie i Końskowoli. Jest wieloletnim członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyki. Bierze udział w corocznych plenerach i wystawach zbiorowych "W poszukiwaniu piękna". Prowadziła warsztaty z dziedziny plastyki obrzędowej i zdobnictwa wnętrz (z wycinanki, wykonania palm, pisanek, kwiatów, motywów witrażowych, ozdób choinkowych).
w 2004 i w 2007 roku otrzymała wyróżnienie za pisanki oraz II nagrodę w dziedzinie malarstwa,podobnie w 2009 r. W konkursie organizowanym w ramach 55-lecia Klubu otrzymała pierwsza nagrodę za wieniec dożynkowy.
Współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury W Końskowoli. Bierze udział w plenerach . Często swoje prace przekazuje na aukcje charytatywne, w tym też na rzecz puławskiego Hospicjum.

Joanna Nowakowska
..( `Pochodzę z Kazimierza Dolnego, od Mamy nauczyłam się wycinanki, gdy miałam 5 lat.
W 1968r. uczestniczyłam wraz z Mamą w wystawie prac osób związanych z Kazimierzem Dolnym, gdzie zaprezentowałam swoje Wycinanki. Od 1989r. należę do Stowarzyszenia KTL w Puławach. Tu realizuję się w wystawach, konkursach, prowadzę warsztaty. Oprócz wycinanki zajmuję się również koronką klockową i plecionkarstwem wiklinowym. Od 1989 r. otrzymałam parę nagród w wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach twórczości artystycznej wsi, a w 2004 roku od Ministra Kultury RP- Odznakę:
Zasłużony działacz Kultury..) `/ J. Nowakowska

tekst: Anna Bachanek