Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


Wystawa "Skarby naszej ziemi" Tadeusza Dymkowskiego

Wystawa 'Skarby naszej ziemi' Tadeusza Dymkowskiego MDK Puławy Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zaprasza na wystawę wystawę "Skarby naszej ziemi" Tadeusza Dymkowskiego. Wernisaż odbędzie się 27 września 2019 r. o godz. 17:00 w Galerii Piwnica MDK Puławy..


Piaskowiec to jeden z naturalnych i najstarszych znanych nam materiałów budowlanych w dziejach świata. Stosowany w świeckich zagrodach, świątyniach, zamkach i pałacach, gmachach użyteczności publicznej. Kamień to samo piękno w swej naturze. Jego struktura i barwa oraz ciepło, które z niego emanuje świadczy o duszy w swej zawartej w postaci pięknych małych form.
"...Od ok. 40 lat rzeźbiarstwo jest moją pasją. Płaskorzeźby wykonuję na płycie kamiennej, z piaskowca, kamienia występującego szczególnie na terenach Szydłowca. Materiał ten został przeze mnie wybrany do wykonywania prac ze względu na jego szczególny charakter i piękno zawarte w swej naturze. Jego struktura, różnorodna barwa, emanujące z niego ciepło, umożliwiają mi wydobycie w wykonywanych płaskorzeźbach dzieł, które mają duszę..."/ - Tadeusz Dymkowski
Tematyka prac pana T. Dymkowskiego jest różnorodna. Wszystkie swoje prace wykonuje ręcznie, dlatego każda z nich jest jedyna i niepowtarzalna, a kształt lub faktura i kolor kamiennej płyty są dla niego inspiracją. Jego uczucie do piaskowca wynika również z tego , że surowość i naturalne piękno wtapia się w środowisko naturalne i stwarza wrażenie jedności powstałego dzieła z otoczeniem.
"...Płaskorzeźby wykonuję poprzez wykuwanie na kamiennej płycie widiowym dłutem o różnej szerokości, w zależności od wzoru przyszłego dzieła, poszczególnych motywów. Często używam również szlifierki do nacinania wzorów, a wykończenie moich prac polegają na dopracowaniu szczegółów płaskorzeźby przy pomocy osełek ( szczególnie korundowych) o różnej strukturze i gramaturze.
"...Moje prace niezaprzeczalnie związane są z obszarem objętym LSWSR LGD "Zielony Pierścień". Promują bowiem utrwalone w nich lokalne zabytki, np. świątynie, zamki i obiekty sakralne z Janowca, Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Gminy Puławy. Są niezaprzeczalną wizytówką tego regionu..." mówi Tadeusz Dymkowski. Prace Pana Dymkowskiego biorą udział w konkursach lokalnych i w Polsce, prezentowane były w Belgii i w Holandii. Pan Dymkowski Tadeusz jest związany z KTL (Klub Twórców Ludowych) w Puławach.
Zdjęcia kamieni na wystawie to minerały, które pan D wydobywa w okolicach Góry Puławskiej.

Opieka nad wystawą: A. Bachanek, H. Domański

Wystawa 'Skarby naszej ziemi' Tadeusza Dymkowskiego MDK Puławy Wystawa 'Skarby naszej ziemi' Tadeusza Dymkowskiego MDK Puławy Wystawa 'Skarby naszej ziemi' Tadeusza Dymkowskiego MDK Puławy