Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


ANDRZEJKI

Wszyscy na pewno znacie Andrzejki (30 listopada).
Co roku pod koniec tego miesiąca spotykaliśmy się w MDK . Wróżki opowiadały Wam o zwyczajach Andrzejkowych, przepowiadały przyszłość, były też tańce i słodki poczęstunek. W tym roku nie możemy się spotkać w placówce. Możecie jednak razem z rodziną spędzić ten czas równie wesoło.


Przesyłamy wam kilka propozycji wróżb, które umilą wam ten szczególny wieczór.
1) Wróżba z butelką - Do tej wróżby uczestnicy zabawy ustawiają się w kole. W środku, w mniejszym kole leżą karteczki z różnymi wróżbami. Uczestnicy po kolei kręcą butelką. Szyjka butelki wskaże karteczkę, napis na niej jest wróżbą.
2) Lanie wosku - roztapiamy wosk, lejemy go do miski z wodą przez dziurkę od klucza. Kształt zastygniętego wosku powie co spotka was w tym roku. (Zamiast wosku możemy na kartce papieru rozlać trochę farby plakatowej złożyć kartkę, rozetrzeć ręką i przyjrzeć się powstałej plamie) .
ZABAWY ANDRZEJKOWE MDK Puławy 3) Zapiszcie na kartce papieru datę swoich urodzin np. 12.09. 2010
Wykonujcie po kolei działania 12+9+ 20+10= 51     5+1 =6 Musi zostać liczba jednocyfrowa

Znaczenia liczb:
1. Zaprzyjaźnisz się z nową koleżanką ( kolegą)
2. Uważaj - możesz zgubić kalosze
3. Spotkasz Świętego Mikołaja
4. Czeka Ciebie długa podróż pełna przygód
5. Słuchaj uważnie w Wigilię zwierzęta przemówią do ciebie ludzkim głosem
6. Wypijesz herbatę w gabinecie dyrektora
7. Czeka Ciebie rok pełen sukcesów
8. Wystąpisz w telewizji
9. Będziesz odnosić sukcesy w sporcie

4) Obierz jabłko tak aby obierka była jak najdłuższa. Rzuć ją za siebie. Przyjrzyj się jaką literę przypomina, na nią właśnie zaczynać się będzie imię Twojej sympatii.
5) Przygotujcie miskę z wodą i puste skorupki po orzechach włoskich. Do skorupek wkładamy karteczki z imionami uczestników zabawy. Łupinki ( łódeczki) ostrożnie umieszczamy w misce z wodą. Z tych łupinek, które się ze sobą zderzą, wyjmujemy karteczki - imiona. Osoby o tych imionach zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

Żeby sprawdzić czy wróżby Andrzejkowe się spełnią nie zapomnijcie włożyć do wazonu gałązki wiśni (może być forsycja). Jeśli gałązka zakwitnie do Nowego Roku wróżby się spełnią .


Wesołej zabawy życzą wróżki :-)