Dworzec – rezygnacja

Fundacja Banina

Po wybuchu wojny w Ukrainie, słowo „uchodźca” zmieniło swoje znaczenie – z pejoratywnego na neutralne. Jednocześnie sposób traktowania zależy nie tylko od tego, na jakiej granicy znajdują się uchodźcy przybywający do Polski, ale także od tego, skąd pochodzą, jaką mają kulturę. Jak zmieniła się więc otwartość Polaków? Co dzieje się na dwóch sąsiednich granicach naszego kraju?

Spektakl „Dworzec – rezygnacja” skupia się na zaprezentowaniu poprzez sztukę problemów dotyczących uchodźców/czyń, migrantów/tek, w szczególności losu i historii tych, którzy próbują przedostać się do Polski. W czasie pandemii, a szczególnie w ostatnich miesiącach problem stał się realny i widoczny na tyle, by zająć nagłówki internetowych portali na dłużej, niż jeden dzień. Co jednak wiemy na ten temat? Poprzez działania artystyczne opowiemy historię uchodźczej rodziny Kurdów pochodzących z Iraku, która przed prześladowaniami w rodzimym kraju ucieka do Polski.

W czasach, gdy tuż obok nas toczą się równoległe dwa zupełnie inne kryzysy, chcemy pokazać Polakom, jak osoby w trudnej sytuacji są traktowane przez państwo, straż graniczną, rówieśników. Po spektaklu zapraszamy na dyskusję prowadzoną przez Aleksandrę Chrzanowską ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Natalię Gebert związaną z Fundacją Inicjatywa Dom Otwarty, z udziałem Tadżyka mieszkającego w Polsce – Sanjara Hoshimi.

Pokaz: 18 września, godz. 15.00, Ogród Młodzieżowego Domu Kultury, Puławy

W razie drobnego deszczu prosimy o zabranie parasoli, w razie ulewy spektakl przeniesiony do wnętrza Młodzieżowego Domu Kultury.

Spektakl od 12. roku życia

Więcej informacji można znaleźć na profilu projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/spektakldworzecrezygnacja

Scenariusz: Marta Fortowska / Bartłomiej Miernik

Reżyseria: Bartłomiej Miernik

Występują:Żenia Adamenko, Kalina Jargieło, Joanna Labus, Marta Rolska, Alicja Stankiewicz, Dmitrij Tsishko

Kostiumy, scenografia: Anna Lutek

Choreografia, ruch sceniczny: Marta Rolska

Kierownictwo produkcji: Karolina Kaliszuk

Premiera: 3 lipca 2022,Lublin

Projekt „Produkcja i eksploatacja spektaklu plenerowego „Dworzec-rezygnacja”” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.